80 години от завръщането на 34 Троянски пехотен полк от фронта

Началото на гвардейските подразделения в Българската армия се поставя с постановление на МС от 10.11.1944 г., въз основа на което в Ловеч се сформира гвардейска част към 34-ти пехотен Троянски полк с командир Петър Нешев Петровски и помощник-командир Христо Добрев. Бързо съставът на доброволците „набъбва” с повече от 600 гвардейци, между които и 40 девойки. Веднага започва ускорено обучение на младежите във военно дело – учебни стрелби, тактика, минно дело и строеви занятия. Въпреки недостатъчната военна подготовка, на Стефан Атанасов се възлага да сформира отряд от гвардейци, с които да участва в бойните действия на фронта в състава на 34-ти пехотен Троянски полк. В състава на отряда влизат: командване, политическо  ръководство, три пехотни взвода, тежкокартечна група и домакинско отделение с четири обозни коли.

                      ПЪРВИ ГВАРДЕЙСКИ ЛОВЧАНСКИ ОТРЯД

На 8 октомври 1944 г. отрядът се отправя към ловешката жп гара и два дни по-късно пристига на гара Пирот. Гвардейците са разпределени от командира на полка в състава на 2-ра дружина.  На 11 октомври 1944 г. е първото бойно кръщение на гвардейците. В хода на бойните действия ясно си проличават недостатъците от набързо преминатата бойна и учебна подготовка. Отрядът е изтеглен в тила и в периода 3-13 ноември 1944 г. води напрегнати тактико-строеви учения по разузнаване и водене на настъпателен бой от малки подразделения в планински местности. Учебните занятия се водят от поручик Колев. По-късно, на 18 ноември 1944 г. се завръщат на бойната линия. Настъплението продължава, като на 30 ноември гвардейската част влиза в Нови пазар /Сърбия/. На 10 декември всички части на 34-ти пехотен Троянски полк поемат посоката към родината, като на 2 януари 1945 г. се завръщат в Ловеч.

               ЧЕРВЕНОБРЕЖКА ГВАРДЕЙСКА РОТА

Този отряд е сформиран главно от партизани от Червенобрежкия партизански отряд. На 6 октомври 1944 г. доброволческата рота пристига с ешелон в село Темско /Сърбия/, където е щабът на 9-та пехотна дивизия. След нейното пристигане тя е придадена в разпореждане на Трета дружина от 34-ти пехотен Троянски полк. По това време частите на полка подготвят атаката на връх Бабина глава.Участието на отряда в превземането на върха се оценява от командването, като командирът на ротата – поручик Тончев, и подпоручик Христов – взводен командир, са наградени с орден: „За храброст”. На 11 октомври 1944 г. 3-та дружина заедно с доброволците влиза в сръбския град Бела паланка. Настъплението на полка продължава, като в хода на бойните действия гвардейската част продължава своя марш по направление Митровица и на 30 ноември 1944 г. влизат в Нови пазар /Сърбия/. От 1 до 6 декември дружината заема кръгова отбрана в района на града. На 7 декември се награждават офицерите и бойците от полка, а на 10 декември 1944 г. всички поемат пътя към България.

                    ВТОРИ ГВАРДЕЙСКИ ЛОВЧАНСКИ ОТРЯД

Много малко хора знаят факта, че след потеглянето на доброволческия отряд с командир Стефан Атанасов се подготвя още една група, която да отиде на фронта. За основа служи втора рота от ловешката гвардейска дружина, която е попълнена. След като подготовката на ротата е оценена като добра, се взема решение тя да вземе участие в бойните действия в полосата на 4-та армия. За командир е назначен Кольо Мяшков.  Ротата е изпратена тържествено от Ловеч и потегля с влакова композиция в направление Горна Джумая /дн. Благоевград/. След пристигането на военния ешелон командирът на гвардейския отряд Кольо Мяшков се явява в щаба на 4-та армия, който по това време се намира в град Кочани, за да получи заповеди. На 14 ноември 1944 г. приключва провежданата от Българската армия Бригалнишко-Струмишка операция, а с нея – и съпротивата на немците. Поради тази причина вторият ловешки доброволчески отряд не взима участие в реални бойни действия и се завръща в Ловеч, където се окомплектова по нов щат, с по-голям числен състав. През пролетта на 1945 г. дружината официално се именува ІІ гвардейска дружина и е включена в състава на 34-ти пехотен Троянски полк. В началото 34-ти пехотен Троянски полк е разформирован, като това се отразява и на гвардейската дружина. Голяма част от офицерите с военно образование и гвардейците, незавършили срока на военната служба, са изпратени в Плевен – в състава на 4-ти пехотен Плевенски полк. Темата има за цел не само да се отбележи кръглата годишнина от връщането на 34-ти пехотен Троянски полк в Ловеч, но и да покаже, че полкът е единственият в Българската армия, който в състава си има две гвардейски части.

Автор на статията е Ганчо Ганев – уредник в отдел „Нова и най-нова история“ в РИМ – Ловеч.

Гвардейци от 34 пехотен Троянски полк на фронта

Comments are closed.