Фотографии на Регионален исторически музей – Ловеч в нова книга за Първата световна война

Излезе нова книга на сдружение „Българска история“ – „Ехо от Дойранските окопи. Спомени на участници 1916 – 1918“. Неин съставител, автор на уводните думи и на бележките под линия е Владислав Карагеоргиев, предприел обширно търсене на материали в множество институции. Сред тях е и Регионален исторически музей – Ловеч, който предостави за публикация фотографии от своя фонд за историята на 34-ти пехотен Троянски полк. В изданието са представени личните преживявания на български войници и офицери, участвали в кръвопролитните боеве при Дойранското езеро по време на Първата световна война. Дойранската епопея често се възприема като една от най-славните страници в българската военна история, но сборникът измества фокуса от триумфалните разкази за победи към човешката страна на конфликта.

„Ехо от Дойранските окопи. Спомени на участници 1916 – 1918“ е уникална сбирка от дневници, мемоари, разкази и писма на общо 28 души, някои от които се публикуват за първи път. Включени са разнообразни спомени на писатели, поети, военни кореспонденти, обикновени войници, кадрови и запасни офицери. Материалите в хронологичен ред документират личните преживявания на участниците в Дойранската епопея, като съдържанието на книгата е разделено на три части – съответно за 1916, 1917 и 1918 г. Всяка част започва с уводни думи, представящи историческия и военния контекст на описваните събития.

От това издание читателите ще узнаят как в продължение на три години българският войник неотклонно защитава позициите си срещу френски, английски и гръцки войски. Разказана е историята на раняването на поета Гео Милев, читателят ще се запознае със спомена на писателя Димитър Осинин за първата газова атака и с разказа на редник Никола Казаков, който успява да избяга от плен, и с много други малки, но дълбоко човешки истории.

Книгата е предназначена както за почитателите на военната история, така и за всеки, който желае да се докосне до личните преживявания, разкрити в нея. Запазени са автентичният стил и изказ на спомените, като са осъвременени само някои остарели изрази и думи. Подробните бележки под линия целят да предоставят пълна представа на описаните в сборника събития и личности.

Comments are closed.