Регионален исторически музей – Ловеч възстановява традиционните за града ни в края на септември „Варошлийски вечери“. Те ще се проведат за 12 път, а ловчалии и гости на града ще могат да посетят безплатно различни събития, които ще представят пред широката публика ловешката градска култура от края на ХIХ – началото на ХХ век във всичките й проявления – архитектура, нрави, обичаи, мебели, облекло… „Варошлийски вечери 2024“ са посветени на годишнините от рождението на двама забележителни ловчалии – 150 години от рождението на Михаил Хаджинеделчев (1874-1947) и 135 години от рождението на Ненчо Рашов (1889-1979).
На 18 септември 2024 г. (сряда) от 17:30 ч. в Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ – Ловеч ще бъде експонирана фотоизложбата „Колекция Сокайни шевици на отдел Етнография“. Наред с това изкуствоведът д-р Нели Недева от Художествена галерия „Христо Цокев“ – Габрово ще представи личността на Михаил Хаджинеделчев.
Сокаят е вид забраждане на омъжените жени, характерно за Централна България – Ловешко, Габровско и Търновско. Вярва се, че подобният на корона накит за глава предпазва от уроки и зли очи, затова той се носи всекидневно, независимо от тежестта си. Домашнотъканата кърпа на сокая е украсена с шевици, които всяка жена изработва сама преди сватбата си. В Ловешко такива шевици достигат до нас от селата Стефаново, Българене, Горно Павликене, Хлевене, Абланица, Микре, Врабево и др. Музеят в Ловеч притежава богата колекция от сокайни шевици и фотоизложбата ще покаже една малка част от тях – 30 уникални образци, използвани преди повече от 100 години. Разказът ще бъде не само за сокая, но и за Михаил Хаджинеделчев, който с неуморния си труд и даренията си става основоположник на колекциите на музея. Учител по рисуване, той разпалва сред възпитаниците си интерес към българската шевица и нейните естетически качества. Така насърчава учениците си постоянно да попълват фондовете на музея. На 3 юни 1925 г. Михаил Хаджинеделчев е избран от читалищното настоятелство за първи уредник на Музей „Феликс Каниц” при Ловчанското читалище „Наука“ и работи там всеотдайно 21 години. Благодарение на него и на щедрите му дарения днес музеят в Ловеч притежава образци, които иначе биха изчезнали безвъзвратно. Заедно с фотоизложбата посетителите ще могат да видят и свързани с името на Михаил Хаджинеделчев движими културни ценности, които се съхраняват във фондовете на Националния музей на образованието – Габрово, ХГ „Проф. Теофан Сокеров“ – Ловеч и Регионален исторически музей – Ловеч.
На 19 септември 2024 г. (четвъртък) от 10:00 ч. започва Ден на отворените врати в Етнографския комплекс в квартал „Вароша“. През целия ден в Рашовата къща ще бъде експонирана фотоизложбата „Дарителят Ненчо Рашов“ по повод 135-годинишнината от рождението му. Посетителите ще могат да се снимат с предоставени от музея експонати в специално уредено ретрофото и да научат на чаша вино интересни факти от историята на Ловеч. От 16:30 ч. ще започнат традиционните срещи с градското облекло, които ще бъдат осъществени благодарение на Центъра за работа с доброволци при Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев“ – Ловеч с любезното съдействие на Драматичен театър „Борис Луканов“ – Ловеч.
Автор на двете фотоизложби е главен уредник Елена Георгиева, графичен дизайн – инж. Страхил Кръстев.
Събитията на 18 и 19 септември 2024 г. (сряда и четвъртък) са с вход свободен. На 20 септември 2024 г. (петък) Етнографският комплекс на Регионален исторически музей – Ловеч ще посреща своите гости отново със свободен вход. „Варошлийски вечери 2024 г.“ по традиция са част от Европейските дни на наследството – съвместна инициатива на Съвета на Европа и Европейската комисия, която се провежда всяка година през месец септември в 50 държави, подписали Европейската културна конвенция. Събитието има за цел хора от всички обществени сфери да опознаят и оценят културното си наследство. През 2024 г. Европейските дни на наследството са под надслов „Наследство от маршрути, мрежи и връзки“. Техен национален координатор е Министерството на културата.